Hem

Bild som föreställer fasaden till Kairos Future

Vilse i hälsopannkakan!

Mindre än hälften av svenskarna kan ange ett politiskt parti som de anser har bra idéer för sjukvården. Det är också ungefär lika få som kan peka på ett parti som har bra idéer för att göra Sveriges befolkning friskare.

I vår långtidsstudie Opinion Hälsa kan vi konstatera att svensken inte bara är illusionslös när det gäller finansieringen av det framtida utbudet inom hälsa, vård och omsorg. Vi kan också konstatera att det är ont om profiler i det politiska systemet som vägleder i samtalet om hur vi ska ha det med varandra i morgondagens välfärdssystem.

SOM-institutet har i sina mätningar redovisat att sjukvårdsfrågan är en viktig fråga för svenskarna. Även om den fortfarande ligger högst prioriterad har fokus minskat och avståndet krymt till ingenting i förhållande till de två andra viktiga frågorna för svenskarna, sysselsättningen och miljön. Det var i början av 1990-talet som sjukvårdsfrågan prioriterades mycket högre i förhållande till andra viktiga frågor. Det var då chansen fanns för politikerna att ta diskussionen kring de brännande frågorna om välfärdens framtida finansiering. I höst är det åter dags för riksdagsval men det är inte sjukvårdsfrågan som vägleder svensken i valet av parti. Hur det går i valet? Enligt vår nyligen genomförda undersökning bland 4 000 svenskar är det mycket beroende på vilket fokus det blir i valdebatten. Skulle det bli framtida hälso- och sjukvårdsfrågor blir det sannolikt ett regeringsskifte. Socialdemokraterna har enligt vår undersökning Opinion Hälsa bättre ”kredd” i sjukvårdsfrågan och Miljöpartiet bedöms ha bättre idéer för att göra befolkningen friskare. // Mats Olsson


Om Opinion Hälsa
Långtidsstudien om morgondagens hälsokonsument – Opinion Hälsa – har pågått under två och ett halvt år. Opinion Hälsa handlar om såväl medborgarnas hälso- och sjukvårdspreferenser som det framtida välfärdssystemets utmaningar.

Genom undersökningar bland 4 000 personer ur den svenska allmänheten samt möten med experter, vårdchefer och vårdpolitiker har vi skapat ett unikt underlag. Löpande har vi också haft ett antal möten med representanter för finansiärerna av projektet som haft rollen som medarrangörer.

I april summerar vi Opinion Hälsa 1 och formulerar underlaget för fortsättningen på långtidsstudien, Opinion Hälsa 2.

Hälsorevolutionen
Glimtar från långtidsstudien Opinion Hälsa kan man få genom att anmäla sig till fredagsföreläsningen Hälsorevolutione 3.0 den 23 april eller 7 maj.