Hem

Bild som föreställer fasaden till Kairos Future

Future Capital Benchmark

Hur det går för oss i framtiden handlar mer om vad vi gör med oss själva än vad andra gör med oss. Det har managementtänkaren Jim Collins sagt, och det stämmer helt med den senaste forskningen.

Ett företags framgång handlar t ex i allt mindre grad om att vara i rätt bransch, och allt mer om att ha kapacitet att hantera den föränderliga omvärld som man lever i.

Därför är den kanske viktigaste ledningsfrågan av alla att bygga och vårda den organisation och kultur som skapar långsiktig framgång. Vi kallar det Future Capital Development.

I ett omfattande forskningsprogram har vi de senaste åren undersökt en rad områden såsom ledarskap, strategi, omvärldsanalys, försäljning och förändringsförmåga.

Har ni det som krävs för att:

– Fånga omvärldsförändringar i tid och agera på dem?
– Få ledare att växa och göra sitt bästa
– Attrahera unga talanger?
– Hantera en mer komplex affärsvärld och kundrelationer?
– Hålla tillräcklig takt och kvalitet i innovationsarbetet?
– Få en internationell organisation med många nationaliteter att fungera smärtfritt?

Vi kan hjälpa er med en benchmark, ta fram mål och mätetal och med att utveckla ett program för utveckling.

Läs mer om några av de forskningsprojekt som ligger bakom arbetet, eller hur vi hjälp ett av världens största industriföretag att implementera ett Future Capital Index som styrinstrument: